فریلنسر کیست؟

فریلنسر کیست؟

با گسترش و توسعه اینترنت، روزبه‌روز به مشاغل فریلنسری افزوده شد و طرفداران زیادی پیدا کرد؛ اما فریلنسر کیست و فریلنسری به چه معناست! در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این عنوان آشنا کنیم.

فریلنسری: به زبان ساده یعنی فرصت کار از راه دور و ارسال و دریافت پروژه‌ها به‌صورت غیرحضوری

درواقع وقتی یک نفر بدون اینکه در سازمان خاصی حضور فیزیکی داشته باشد و به کارفرمای خاصی متعهد باشد، پروژه‌های مختلفی را قبول و انجام می‌دهد، به این فرد فریلنسر یا آزادکار گفته می‌شود.

فریلنسینگ یا آزادکاری

یک نوع شیوه کاری آزاد و پروژه محور است و به افرادی که به فریلنسینگ مشغول هستند آزادکار یا فریلنسر گفته می‌شود.

معنی لغوی فریلنسر:  از دو واژه‌ی فری + لنسر تشکیل‌شده و در دیکشنری این معانی برای آن وجود دارد: نویسنده‌ی آزاد، طراح مستقل، طراح آزاد، برنامه‌نویس مستقل، برنامه‌نویس آزاد…

ریشه‌ی کلمه‌ی فریلنسر

واژه فری ریشه‌ی آلمانی دارد و به معنای دوست داشتن است و واژه‌ی لنسر ریشه‌ی فرانسوی دارد و به معنی پرتاب یا تخلیه کردن است؛ بنابراین می‌توان این‌طور تعبیر کرد که فرد مهارت‌های خود را در کاری که دوست دارد تخلیه می‌کند.

ابزارهای اصلی فردی که می‌خواهد فریلنسر باشد چیست؟

بله درسته. اینترنت، لب تاپ، گوشی هوشمند از ابزارهای اصلی یک فریلنسر است. با پیشرفت تکنولوژی و با روی کار آمدن موج‌های مختلف کرونا در کل جهان، علاقه به این مشاغل و کار از راه دور بیشتر از گذشته شد، اما سال‌ها قبل از اینکه اینترنت در دنیای امروزی ظهور کند فریلنسری وجود داشته است.

تاریخچه پیدایش

جالب است بدانید که مفهوم فریلنسینگ جدید نیست و قدمت آن به چند صد سال می‌رسد.

در ابتدا در قرن ۱۹ به کلمه فریلنسر اشاره‌شده است. برای اولین بار این کلمه در زندگینامه هیومیلر در سال ۱۸۰۹ دیده شد. بعدها در سال ۱۸۲۰، در کتاب ایوانهو نوشته‌ی سر والتر اسکات این کلمه ذکرشده است. جمله‌ای در کتاب به این صورت آمده : “من به ریچارد خدمات فریلنسر خود را پیشنهاد دادم و او آن را رد کرد.”

چرا والتر اسکات از این کلمه در کتاب خود استفاده کرده!

این کلمه قبلاً در عرصه‌ی نظامی بیشتر بکار می‌رفته و بعداً جایگاه ویژه‌ای در عرصه‌ی تجارت پیداکرده است. در قرون وسطی دو دسته سرباز وجود داشته است. سربازانی که در خدمت شاه بودند و برای شاه کار می‌کردند و سربازانی که برای هرکسی که پول می‌داد کار می‌کردند، بنابراین به این سربازان مزدور مستقلی که در واقع مهارت‌های خود را در قبال پول می‌فروختند، فریلنسر گفته می‌شد.

چه مشاغلی مناسب فریلنسری هستند؟

به‌طورکلی فعالیت‌ها و کارهایی که بتوانند به‌صورت پروژه‌ای و برون‌سپاری انجام شوند، برای فریلنسری مناسب هستند. ازجمله این مشاغل عبارت‌اند از:

طراحی، نویسندگی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، تایپ، طراح وب، طراح گرافیک، کارشناس سئو، ادمین شبکه‌های اجتماعی، مشاغل مربوط به دیجیتال مارکتینگ، تدریس خصوصی، حسابدار و ..

به طور کلی مشاغلی که به توان از راه دور و بدون محدودیت مکانی و جغرافیایی بتوان انجام داد مناسب فریلنسری هستند.

مشاغل مناسب فریلنسری

 

 • شغل ویراستاری

ماهانه ۲ تا ۵ میلیون

 • شغل بلا گری

بسته به اینکه برای فروش دوره آموزشی، برای تبلیغ یا برای فروش محصول و خدمات باشد، درآمد متفاوتی دارند

اگر برای فروش محصول و خدمات باشد ماهانه ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون

 • شغل صداپیشگی یا گویندگی در ماه

۳ تا ۱۳ میلیون

 • شغل مترجمی در ماه

۴ تا ۱۳ میلیون

 • شغل گرافیست در ماه

۳ تا ۱۲ میلیون

 • شغل ادمینی شبکه‌های اجتماعی

۴ تا ۱۵ میلیون

 • شغل کپی رایتر

ماهانه ۴ تا ۳۰ میلیون.

 •  شغل تصویرگری

ماهانه ۴ تا ۲۰ میلیون

چطور فریلنسر شویم؟

افرادی که می‌خواهند به‌طور مستقل برای خودشان کار کنند می‌توانند در سایت‌هایی که مخصوص فریلنسری هست ثبت‌نام کنند و پس از احراز هویت و ارائه رزومه با کارفرماهای مختلف ارتباط بگیرند و در صورت توافق طرفین با میزان حق الزمه و شرایط لازم، شروع به کار کنند؛ بنابراین برای فریلنسر شدن محدودیت خاصی وجود ندارد، فقط باید مهارت‌ها و تخصص خود را بالا ببرید تا کارفرماها سریع‌تر اعتماد کنند و پروژه‌های خود را به شما بسپارند.

۳ مهارت مهم که فریلنسرها بهتر است داشته باشند:

مهارت های فریلنسری

بهترین سایت های فریلنسری

سایت حصین یار نیز این امکان را برای شما فراهم کرده تا با ثبت‌نام در آن به‌عنوان فریلنسر بتوانید پروپوزال‌های خود را برای کارفرماها ارائه دهید و بعد از بررسی پروپوزال* شما توسط کارفرما و تائید شدن، اقدام به کارکنید.

* می دونید منظور از پروپوزال کاری چیه؟

وقتی طرحی در ذهن دارید یا می‌خواهید یک کار تحقیقاتی ارائه دهید باید آن را به فرد یا گروهی (کارفرماها) پیشنهاد دهید تا در صورت تائید شدن، شروع به انجام کار خود نمایید. به این طرح اولیه، پروپوزال گفته می‌شود.

مزایای فریلنسر بودن
 • احتیاجی به حضور در شرکت یا سازمان خاصی نیست، بنابراین می‌توانید همزمان در چند شغل فعالیت داشته باشید.
 • تنظیم ساعات کاری در اختیار خودتان است.
 • مکان فعالیت به انتخاب خودتان است و می‌توانید در هرجایی حتی در سفر پروژه‌ها را انجام دهید.
 • هیچ مدیری شما را کنترل نمی‌کند و درواقع رئیس خودتان هستید.
 • میزان دستمزد رو خودتان تعیین می‌کنید و پس از توافق با کارفرما شروع به کار می‌کنید.
معایب فریلنسر بودن
 • مزایای شغل ثابت مانند اضافه‌کاری، حق بیمه، حق اولاد، بازنشستگی و… را ندارد.
 • ممکن است یک پروژه درآمد عالی برای شما به همراه داشته باشد و یک پروژه درآمد چندان خوبی نداشته باشد بنابراین نظم خاصی در کسب درآمد برایتان وجود ندارد.
 • تمام مسئولیت کار با خودتان است و در طول مسیر کسی نیست که کار شما را نظارت کند بنابراین باید دقت زیادی به خرج دهید.
 • به دلیل اینکه در خانه کار می‌کنید بعضی از مشکلات خانه و کارهای شخصی ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.
فریلنسینگ بیشتر برای چه افرادی خوب است
 • دانشجویان
 • زنان خانه‌دار
 • افرادی که یک شغل ثابت دارند و از فریلنسر به‌عنوان شغل دوم در کنار شغل دیگرشان استفاده می‌کنند
 • افرادی که می‌خواهند به‌طور مستقل کار کنند و حوصله ارباب رجوع را ندارند.
سخن آخر

در مورد اینکه فریلنسر کیست و فریلنسری چه مزایا و چه معایبی دارد صحبت کردیم. هر فردی با توجه به روحیات خود و ویژگی‌هایی که در مورد این مشاغل گفته شد تصمیم می‌گیرد که مشاغل مربوط به فریلنسری را انتخاب کند یا نه. اگر شما قبلاً به‌عنوان یک فریلنسر کارکرده‌اید تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

رایگان ثبت نام کنید!

به سادگی در حصین‌یار ثبت نام کنید و از همین امروز با برون سپاری کردن پروژه های خودتان در هزینه ها صرفه جویی کنید. حصین‌یار ضمانت امنیت پروژه دارد و کلیه فرآیند ها به صورت امن و توسط افراد تایید شده انجام می شوند.