نکات مهم مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی

روز مصاحبه‌ی شغلی یک روز سرنوشت‌ساز است که با رعایت نکاتی، سریع‌تر به نتیجه‌ی مطلوب می‌رسیم. لذا در این مقاله سعی کردیم نکات مهم مصاحبه شغلی را عنوان کنیم که با بکار بستن آن‌ها یک مصاحبه شغلی ایده آلی داشته باشید.

پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

نکات مهم مصاحبه شغلی
۱.رعایت ادب در مصاحبه‌های شغلی

رعایت ادب جزء نکاتی هست که باعث می‌شود اطرافیان حس خوبی از ارتباط با شما داشته باشند و این حس به آن‌ها منتقل شود که شما برای آن‌ها ارزش قائلید و به آن‌ها احترام می‌گذارید.

۳ موردی که نشان‌دهنده‌ی رعایت ادب است:
 1. سلام و احوال‌پرسی گرم هنگام ورود
 2. دست دادن به مصاحبه‌کننده در صورت امکان
 3. ظاهر مرتب و تمیز

۲. خوشبو وارد شوید

قبل از رفتن به جلسه مصاحبه‌ی شغلی یک دوش بگیرید که با بوی نامطلوب عرق وارد جلسه نشوید که باعث شوید از همان روز اول رغبتی برای مصاحبه با شما نداشته باشند.

۳.توجه کامل به مصاحبه‌کننده داشته باشید

هنگامی‌که مصاحبه‌کننده در حال صحبت است تمام تمرکز خود را به او بدهید. با دقت به صحبت‌هایش گوش دهید.

۴.حرف بی‌ربط نزنید

در صحبت کردن خود هنگام پاسخ به سؤالات مصاحبه‌های کاری توجه کنید. حرفی نزنید که به مصاحبه‌کننده، بی‌توجهی از جانب شما القاء شود، بلکه سعی کنید توجه او را به خود جلب کنید تا یک مصاحبه موفق داشته باشید.

۵ . آن تایم بودن و سروقت آمدن در روز مصاحبه

به‌موقع آمدن در جلسه‌ی مصاحبه‌ی شغلی باعث می‌شود که مصاحبه‌کننده‌ها شمارا یک فرد منظم و خوش‌قول تصور کنند و می‌فهمند که زمان برای شما مهم است.

۶. پوشیدن لباس مناسب در مصاحبه‌های شغلی

در روز مصاحبه، پوشیدن لباسی که نامناسب و به عبارتی ناهماهنگ با محیط کار باشد چندان ظاهر خوشایندی ندارد. پس سعی کنید تا حد امکان لباس مناسب آن سازمان و شرکت بپوشید.

آیا پوشش ناهماهنگ می‌تواند به یک مصاحبه ناموفق منجر شود؟

 وقتی قرار است توجه به مهارت‌های شما باشد لباس شما نباید باعث شود که اختلال به وجود بیاید و حواس مصاحبه‌کننده‌ها به‌جای تمرکز روی توانایی‌هایتان به لباس‌های نامتناسب شما پرت شود. پس سعی کنید یک لباس نسبتاً رسمی و مرتب بپوشید.

۷ . توجه به نحوه دست دادن خود در مصاحبه‌های شغلی

دست دادن به شیوه‌ی درست یکی از اصول مهم برقراری ارتباط است. افرادی که موقع دست دادن، محکم دست طرف مقابل رو فشار می‌دهند رابطه صمیمی و امنیت بیشتری با مخاطب برقرار می‌کنند، در مقابل افرادی که شل و آرام دست می‌دهند ممکن است حس تحویل گرفته نشدن به فرد مقابل منتقل کنند.

 سعی کنید مانند یک مدیر محکم و با اعتمادبه‌نفس دست بدهید.

۸. در ذهن مصاحبه‌کننده سعی کنید تصویری مثبت از خود ارائه دهید

هنگام مصاحبه و در زمان پاسخ به سؤالات مصاحبه‌های شغلی با رعایت یک سری اصول اولیه سعی کنید ذهنیت خوبی در ذهن مصاحبه‌کننده به وجود آورید به‌نحوی‌که از دیدار مجدد شما پشیمان نشود.

۹.محکم و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

 افرادی که در زمان مصاحبه با اعتمادبه‌نفس و قوی و بدون لرزش صحبت می‌کنند معمولاً صدایشان رسا است و نیاز نیست مصاحبه‌گر از آن‌ها بخواهد که دو بار حرفشان را تکرار کنند.

۱۰. توجه به تن صدا در هنگام مصاحبه

سعی کنید تن صدای مناسبی در جلسه مصاحبه‌ی شغلی مصاحبه داشته باشید. (نه خیلی بلند و نه خیلی آرام).

۱۱. به چشمان مصاحبه‌کننده نگاه کنید

بدون اینکه به مصاحبه‌کننده مستقیم زل بزنید، سعی کنید ارتباط چشمی درستی برقرار کنید.

۱۲.استفاده درست و مناسب از زبان بدن

در مصاحبه‌های شغلی استفاده درست از حرکات بدن می‌تواند روی نظر مصاحبه‌گرها تأثیرگذار باشد و ضمن اینکه علاقه‌ی شما رو برای کار کردن در آن محل نشان می‌دهد، نشانه‌ی توجه شما به مصاحبه‌کننده‌ها هم می‌تواند باشد.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن مجموعه‌ای از حرکات و رفتارهایی هست که بدون اینکه صحبت کنید بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

مواردی که نشان‌دهنده‌ی استفاده درست از زبان بدنتان است:

 • تماس چهره به چهره (ارتباط چشمی)
 • نشستن اصولی روی صندلی
 • تنفس صحیح
 • حرکت هماهنگ دست‌ها هنگام صحبت کردن
 • تن صدای مناسب
 • تکان دادن سر در زمان صحبت کردن مصاحبه‌کننده
 • لبخندی ملایم بر لب‌هایتان داشته باشید.
 • نحوه راه رفتن اصولی
۱۳. تشکر و قدردانی از مصاحبه‌کننده‌ها را فراموش نکنید

در مصاحبه‌های شغلی بعدازاینکه جلسه تمام شد، از مصاحبه‌کننده‌ها به دو دلیل باید تشکر کنید.

دلایل تشکر از مصاحبه‌کننده:
 • برای فرصتی که در اختیار شما گذاشته‌اند تا شما بتوانید در زمان مصاحبه توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به آن‌ها نشان دهید.
 • برای تایمی که برای این مصاحبه به شما داده‌اند.
 • تشکر کردن نشان می‌دهد که شما برای مصاحبه‌کننده‌ها ارزش قائل هستید و نوعی احترام به شمار می‌آید.
۱۴.در اتاق مصاحبه گوشی خود را در حالت سکوت یا روی پرواز قرار دهید.

 

نکات مهم مصاحبه شغلی

در ادامه چند مورد از پاسخ‌های نادرست که باید سعی کنید هیچ‌گاه در مصاحبه‌ی شغلی بیان نکنید آورده شده است.

۱.قبل از مصاحبه، اطلاعات اولیه‌ای را در ذهن خود مرور کنید

در سؤالات مصاحبه کاری ممکن است در اثر استرس، فرد ساده‌ترین مسائل را فراموش کند و حتی در گفتن نام یا رشته تحصیلی و … دچار اشتباه شود مخصوصاً افرادی که برای بار اول به مصاحبه کاری تشریف می‌برند.

 برای اینکه استرس نداشته باشیم چه کنیم؟

 سعی کنید قبل از حضور در جلسه روی سؤالات احتمالی مصاحبه‌های کاری مطالعه و به خاطر بسپارید تا هنگام مصاحبه تسلط داشته باشید و پاسخ نادرست ندهید.

۲. واقعیت‌هایی که لازم است گفته شود را بیان کنید

در سؤالات مصاحبه کاری سعی کنید واقعیت را به‌درستی بیان کنید. لزومی ندارد همه مسائل را با ریز جزئیات تعریف کنید ولی در پاسخ به سؤالاتی مانند علت ترک کار قبلی و … سعی کنید اطلاعات غلط ندهید چون با دروغ حتی اگر در آن محیط مشغول شوید، در آینده ممکن است اعتبار شما در آنجا خدشه‌دار شود.

۳.هیچ‌گاه کامل نگویید بلد نیستم

در سؤالات مصاحبه شغلی از به کار بردن جمله‌ی بلد نیستم پرهیز کنید. مصاحبه‌کننده‌ها برای اینکه تخصص فرد را آزمایش کنند سؤالاتی می‌پرسند که اطلاعات کافی از آن‌ها ندارید. پاسخ شما مهم هست. ممکن است همین سؤالات باعث عدم موفقیت شما در مصاحبه کاری شود.

اگر پاسخ سؤالی را بلد نیستیم چه واکنشی نشان دهیم؟

 در این موارد بدون اینکه دچار استرس شوید، از مصاحبه‌کننده بخواهید که توضیح بیشتری بدهد تا بتوانید متناسب با آن یک پاسخ مناسب و کلی بدهید. پاسخی که دروغ نباشد و شمارا نیز کاملاً بی‌اطلاع نشان ندهد.

۴. ذکر نقاط ضعف به‌درستی و پرهیز از بیان بعضی از معایب

در مصاحبه‌های شغلی اگر در مورد نقاط ضعفتان پرسیدند پاسخی ندهید که مصاحبه‌کننده‌ها از همان روز اول تصور کنند که شما به درد استخدام نمی‌خورید. نقاط ضعفی مانند اینکه زود عصبانی می‌شوید و …ازجمله عیب‌هایی هستند که نباید در روز مصاحبه عنوان کنید.

پس اگر عیب و ضعفی داریم چطور جواب دهیم؟!

 به‌جای عنوان کردن باید سعی کنید آن عیب‌ها را برطرف کنید وقتی‌که از نقاط ضعف شما سؤال پرسیده می‌شود سعی کنید مواردی را مطرح کنید که برای کارفرما در انجام شغل مورد نظر شائبه ایجاد نکند.

۵. از مدیران قبلی خود بدگویی نکنید

در مصاحبه‌های کاری یکی از اشتباهات این است که هنگام پاسخ به سؤالات مصاحبه‌های شغلی سر درد دلمان بازشده و بدون رعایت احتیاط به بدگویی از شغل قبلی بپردازید یا اینکه به خاطر دلخوری‌هایی که سر بعضی از مسائل با کارفرماهای قبلی خود داشته‌اید از آن‌ها و شرایط شغل قبلی خود بدگویی کنید.

۶.نگویید هیچ کاری بلد نیستم و تخصص خاصی ندارم

در مصاحبه‌های شغلی زمانی که در مورد توانایی‌های شما پرسیده می‌شود از توانایی‌هایی صحبت کنید که دیگران کمتر از عهده‌ی انجام آن برمی‌آیند، به‌عبارت‌دیگر نگویید که مهارت خاصی ندارم یعنی به مهارت‌هایی اشاره‌کنید که شمارا از سایرین متمایز می‌کند و در قبول شدنتان در مصاحبه کاری و آینده شغلی شما اثرگذار است.

۷.از بیان شغل دومتان پرهیز کنید

در سؤالات مصاحبه شغلی حتی اگر شغل دیگری غیرازاین شغلی که قرار است مصاحبه شوید دارید از بیان داوطلبانه‌ی آن خودداری کنید زیرا کارفرماها دوست ندارند کار در آن شرکت اولویت دوم شما باشد؛ بنابراین وقتی می‌توانید از عهده‌ی مسئولیت‌های شغل جدید برآیید لزومی ندارد سریعاً از شغل اول خود صحبت کنید و مصاحبه‌کننده‌ها را در استخدام شما به شک بیندازید.

۸.  پرهیز از استفاده از سیگار یا جویدن آدامس در جلسه مصاحبه

جمع‌بندی:

حال که بایدها و نبایدهای روز مصاحبه و پاسخ به سؤالات مصاحبه‌های شغلی را دریافتید در روز مصاحبه در ابتدا سعی کنید که هیچ‌گونه استرسی نداشته باشید، چون استرس مقدمه‌ی از بین رفتن خیلی از تلاش‌هایتان است و در مرحله‌ی بعدی مطالعات و آموزش‌های خود را قبل از فرارسیدن روز مصاحبه بالا ببرید و تمرین کنید تا تسلط کافی در پاسخ درست به سؤالات داشته باشید.

اگر می‌خواهید یک مصاحبه شغلی موفقیت‌آمیزی داشته باشید می‌توانید دوره رایگان امور دفتری بخش الزامات محیط کار را با دقت مطالعه کنید. همچنین اطلاعات بیشتر و افزایش قدرت متقاعد سازی کارفرمایان به مقاله ای که قبلا منتشر کرده ایم مراجعه کنید. 

دیدگاه خود را بنویسید

رایگان ثبت نام کنید!

به سادگی در حصین‌یار ثبت نام کنید و از همین امروز با برون سپاری کردن پروژه های خودتان در هزینه ها صرفه جویی کنید. حصین‌یار ضمانت امنیت پروژه دارد و کلیه فرآیند ها به صورت امن و توسط افراد تایید شده انجام می شوند.