ویژگی های حسابدار حرفه ای

شناسایی حسابدار حرفه ای

فهرست مطالب

 در همه‌ی مشاغل دنیا افراد حرفه ‌ای و غیر حرفه ای یا به عبارتی تازه کار در محیط کار وجود دارد. حسابداری نیز مستثنی از این قاعده نیست. یک حسابدار حرفه ای باعث پیشرفت یک مجموعه می‌شود و در واقع می‌توان از آن مهارت‌های زیادی را نیز یاد گرفت؛ اما چطور می‌توان به حرفه ای بودن حسابدار پی برد؟! در ادامه به ویژگی های حسابدار ماهر و معیارهای شناخت آن می پردازیم پس تا آخر نوشته همراه ما باشید.

ویژگی‌های شخصیتی یک حسابدار حرفه ای

 • سازماندهی

یک حسابدار متخصص باید بتواند از عهده‌ی جمع‌آوری و سازماندهی دقیق و منظم اطلاعات بربیاید.

 • توجه به زمان

 یکی از مواردی که برای کارفرماها خیلی مهم است این است که از زمان نهایت استفاده را ببرند بنابراین یک حسابدار متخصص اید به این موضوع اهمیت ویژه‌ای داشته باشد و وقت و زمان را هدر ندهد.

 • خلاقیت بالا

 در دنیای رو به پیشرفت امروزی یک حسابدار ماهر باید از خلاقیت خود استفاده کند تا بتواند راه‌کارهای جدیدی برای کاهش هزینه‌ها و رفع مشکلات مالی به کارفرما بدهد.

 • جزئی‌نگری

یک حسابدار کاربلند باید به جزئیات اهمیت دهد. با توجه به اینکه حسابدار با اعداد و ارقام فراوان سروکار دارد باید دقت بالایی داشته و به جزئیات اهمیت دهد. کوچک‌ترین بی‌توجهی ممکن است خسارات بدی را به سیستم وارد کند.

 • مشتری مداری

یک حسابدار خبره باید بداند چطور با شرکت های مختلف برخورد داشته باشد تا کارفرماها اطمینان کنند و کارهای حسابداری خود را به آن‌ها بسپارند در واقع باید راه‌های جذب مشتری و مشتری مداری را بداند.

 • امانت دار بودن

 با توجه به اینکه ممکن است اطلاعات محرمانه حسابداری زیادی در اختیار حسابدار شرکت قرار گیرد، بنابراین امین بودن و مورد اعتماد بودن یکی از ویژگی‌های مهم یک حسابدار حرفه ای است.

 • انعطاف‌پذیری

 یک حسابدار متخصص باید انعطاف‌پذیری زیادی در انجام کارهای خود داشته باشد به عنوان مثال بتواند با هر نرم افزار حسابداری کار خود را پیش ببرد.

 • مهارت ارتباطی بالا

همان طور که می‌دانیم یک حسابدار با کارمندان و مدیران شرکت های مختلفی در تماس است بنابراین از ویژگی‌های یک حسابدار حرفه ای این است که توانایی ارتباط برقرار کردن اصولی با همه ی افراد را داشته باشد.

بعد از اینکه ویژگی‌های شخصیتی یک حسابدار مورد بررسی قرار گرفت، باید ببینیم آن حسابدار چه مهارت‌هایی دارد!

پنج مهارت مهم که یک حسابدار حرفه ای دارد

۱.تسلط بر انواع نرم افزارهای حسابداری

۲.توانایی کار با آفیس، اکسل و به طور کلی مجموعه ICDL را داشته باشد.

۳.تسلط بر نرم افزارهای مالی، نرم افزارهای مربوط به حقوق و دستمزد، نرم افزار حسابداری انبارداری و …

تعدادی از نرم افزارهای مهم و برتر حسابداری:

 • نرم افزار حسابداری قیاس
 • نرم افزار سپیدز
 • نرم افزار پارمیس
 • نرم افزار کاسپین
 • نرم افزار پارسیان
 • نرم افزار آرین سیستم
 • نرم افزار هلو
 • نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد
 • نرم افزارهای حسابداری پیوست
 • نرم افزارهای حسابداری تدبیر
 • نرم افزارهای حسابداری محک
 • نرم افزارهای حسابداری شایگان
 • نرم افزارهای حسابداری آرین سیستم

تعدادی از نرم افزارهای مالی در سایت حصین حاسب سپاهان آموزش داده شده، برای مشاهده فیلم‌های آموزشی می‌توانید به این سایت  مراجعه کنید.

۴. به‌روز بودن در آگاهی از قوانین مالیاتی، قوانین کار، بیمه، مالیات و…: یک حسابدار حرفه ای لازم است با تسلط کامل بر قوانین، طبق روند قانونی پیش برود تا بتواند جلوی تقلب، کلاه برداری و زیان شرکت را بگیرد.

۵.تسلط به اصول نگارشی برای نوشتن گزارش: یک حسابدار حرفه ای علاوه بر اینکه یک سخنور خوب باید باشد، برای برقراری ارتباط و ارائه گزارش به سازمان های مرتبط با حسابداری نظیر مالیات و بیمه و…مهارت نوشتاری خیلی خوبی هم باید داشته باشد.

دوره رایگان مهارت های کار در امور دفتری می تواند در این زمینه ابزار خوبی برای کمک به افرادی باشد که می‌خواهند حرفه ای شوند.

آیا یک حسابدار متخصص لزوما تحصیلات دانشگاهی دارد؟

افرادی هستند که تحصیلات دانشگاهی در زمینه حسابداری ندارند ولی با شرکت در دوره‌های آموزشی حسابداری و مالیاتی آموزشگاه های معتبر و بالا بردن سطح مهارت و تخصص خود در کارکردن با انواع نرم افزارها به یک حسابدار حرفه ای تبدیل شده اند. البته این افراد چند سال به عنوان یک حسابدار معمولی در شرکت های مختلف کار کرده و تجربه کسب کرده اند؛ بنابراین یک حسابدار حرفه ای لزوما در دانشگاه تحصیل نکرده است بلکه فقط مهارت های مختلف و تخصصی حسابداری را کسب کرده است.

چهار وظیفه عادی که هر حسابدار باید بتواند انجام دهد

وظایف زیر مسئولیت‌هایی هستند که هر حسابداری باید بتواند انجام دهد. اگر حسابدار شما نتواند این وظایف را انجام دهد باید به حرفه ای بودن او شک کنید!

وظایف حسابدار حرفه ای
توانایی انجام مسئولیت‌های پژوهشی

یک حسابدار متخصص باید توانایی انجام وظایف پژوهشی مانند تجزیه و تحلیل مسائل و اطلاعات مالی را جهت پیشبرد اهداف مالی شرکت داشته باشد و بتواند مشاوره‌های مالی خوبی به کارفرما بدهد.

حسابدار حرفه ای با چه اصطلاحاتی باید آشنا باشد؟

با توجه به اینکه روز به روز به تعداد افرادی که وارد حوزه حسابداری و مالی می شوند اضافه می‌شود بنابراین یک حسابدار حرفه ای بهتر است با این اصطلاحات آشنا باشد:

 1. حساب (Account)
 2. مانده حساب (Account Balance)
 3. حسابداری (Accounting)
 4. حساب دریافتنی (Account receivable)
 5. حساب پرداختنی (Account payable)
 6. معادله حسابداری (Accounting equation)
 7. دوره حسابداری (Accounting Period)
 8. دارایی (Asset)
 9. حسابرسی (Auditing)
 10. حسابداری تعهدی (Accrual Accounting)
 11. اقلام تعهدی (Accruals)
 12. مبنای تعهدی (Accrual Basis)
 13. هزینه‌های معوق (Accrued Expense)
 14. تخصیص (Allocation)
 15. استهلاک (Amortization)
 16. زنجیره عطف حسابرسی (Audit Trail)
 17. حسابرسان (Auditors)
 18. دفترداری (Bookkeeping)
 19. ترازنامه (Balance sheet)
 20. ارزش دفتری (Book Value)
 21. ﺑﻮدﺟﻪ (Budget)
 22. بودجه‌بندی (Budgeting)
 23. سرمایه (Capital)
 24. شرکت سهامی (Corporation)
 25. هزینه (Expense)
 26. حسابداری مالی (Financial accounting)
 27. صورت‌های مالی (financial statements)
 28. اصول پذیرفته‌شده حسابداری (Generally Accepted Accounting Principles)
 29. صورت سود و زیان (Income statement)
 30. بدهی (Liability)
 31. و…
مدیریت پول ویژگی مهم یک حسابدار حرفه ای

یک حسابدارحرفه ای قطعا در زندگی شخصی خود نیز یک مدیر مالی خیلی خوبی است و از ایجاد هزینه‌های اضافی و ولخرجی جلوگیری می‌کند بنابراین در شرکتی هم که مشغول به کار می شود به خوبی می‌تواند در مدیریت و کنترل بودجه های سازمان نقش موثری داشته باشد.

فعالیت‌هایی که حسابداران متخصص باید بتوانند انجام دهند

 • تسلط در محاسبه‌ی بهای تمام شده کالا
 • تهیه و تنظیم انواع گزارشات فصلی (خرید و فروش)
 • تسلط بر تنظیم اظهارنامه مالیات بر درآمد
 • ارائه راهکارهایی برای کاهش هزینه و افزایش سود به مدیر
 • محاسبه دقیق سود و زیان شرکت
 • توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت

جمع‌بندی

اگر شما یک کارفرما هستید و می‌خواهید یک حسابدار کاربلد و حرفه ای را استخدام کنید در درجه اول باید به ویژگی‌های شخصیتی او که در ابتدای مقاله گفته شد توجه کنید و بعد ببینید به چه مهارت‌هایی تسلط دارد که او را از سایر حسابداران معمولی متمایز می‌کند.

سایت حصین یار یک سایت مخصوص دورکاری و برون سپاری امور مالی و حسابداری است که حسابداران حرفه ای زیادی به صورت فریلنسری در آن مشغول به فعالیت هستند. چنانچه تمایل دارید کارهای مالی و حسابداری خود را به صورت پروژه ای و دورکاری انجام دهید می توانید در این سایت به عنوان کارفرما ثبت نام کرده و با حسابداران حرفه ای همکاری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

رایگان ثبت نام کنید!

به سادگی در حصین‌یار ثبت نام کنید و از همین امروز با برون سپاری کردن پروژه های خودتان در هزینه ها صرفه جویی کنید. حصین‌یار ضمانت امنیت پروژه دارد و کلیه فرآیند ها به صورت امن و توسط افراد تایید شده انجام می شوند.